rhinoweb400

Rhino – mini poradnik

Ustawienia głębokości wzajemnego przenikania się krawędzi powierzchni w programie

Wielu użytkowników skarży się na jakość wyświetlania modeli w Rhino, szczególnie przy bardzo dużych przybliżeniach. Oczywiście zależy to od ustawień jakości siatki wielokątowych (Mesh), ale także w sporej mierze od samej karty graficznej. Różni producenci i różne modele kart potrafią bardzo różnić się w działaniu i wyświetlaniu. Niewielu użytkowników wie, iż można kontrolować wiele aspektów wyświetlania w Rhino. Wśród nich jednym z najciekawszych jest możliwość ustawiania własnych wartości głębokości wzajemnego przenikania się krawędzi i krzywych w programie za pomocą polecenia TestZBiasFactor.

W przypadku nowszych kart graficznym warto ustawić wartość tej funkcji na 16, aby wyświetlane modele wyglądały lepiej, niż w przypadku ustawień domyślnych.

UWAGA !!! Polecenie nie działa z autouzupełnianiem komend w wierszu poleceń. Należy wpisać je w całości i potwierdzić Enterem.

tto2eqJjAlEXxv

Funkcja Unjoinedge

Przy rozwijaniu na płasko brył rozwijalnych za pomocą funkcji Rozwiń Powierzchnię Rozwijalną (Unroll Developable Surface) istnieje często potrzeba zachowania specyficznego rozdziału krawędzi poszczególnych ścianek. Po to powstał argument Rozdziel (Explode Yes/ No) wewnątrz polecenia rozwinięcia. Niestety argument ten radzi sobie poprawnie tylko w przypadku brył podstawowych. Czy oznacza to, że nic nie da się na to poradzić? Otóż nie ! Warto użyć bardzo użytecznej funkcji rozdzielania bryły na wybranych krawędziach (Unjoinedge). Całość działa bardzo podobnie do rozwinięć mapowania tekstur na obiektach (UVN Unwarping). Co ciekawe – rozdzielona w ten sposób bryła przekazuje informacje o rozdziale do polecenia Unroll Developable Surface. Dzięki temu więc możliwym staje się tworzenie własnych schematów rozwinięć, co zdecydowanie wzbogaca paletę możliwości rozwijania geometrii 3D na płasko.

jsO9S_j28H87hM

Przykład użycia duetu funkcji Unjoinedge i Unroll Developable Surface

Kontrolka zachowania kierunku kreślenia

Mało znaną, a bardzo efektywną funkcją w Rhino jest możliwość zachowania kierunku kreślenia za pomocą specjalnej kontrolki aktywowanej klawiszem TAB. Wystarczy wybrać funkcję (najczęściej linię lub skalowanie) i wskazać punkt, z którego chcemy rozpocząć. Następnie wybieramy kolejny punkt, który będzie stanowił już linię kierunku. teraz wystarczy wcisnąć klawisz TAB i Rhino sam już będzie kontynuował kreślenie lub skalowanie dokładnie w takim kierunku.

zTojYJdpZqgJtT

Wskazujemy wzorzec kierunku w postaci dwóch punktów. Program zapamiętuje wyznaczony kierunek i pozwala kontynuować wybraną operację.