Co nowego w Rhino 7?

Rhino 7 to bez wątpienia najbardziej znacząca aktualizacja w  długiej historii programu. Możliwość nieograniczonego tworzenia dowolnych kształtów organicznych  za pomocą  nowych narzędzi SubD jest przełomem. Uruchamianie Rhino i Grasshoppera jako wtyczkę do Revit’a za pomocą technologii Rhino.Inside robi także ogromne wrażenie. Nowy algorytm automatycznej retopologii QuadRemesh tworzy piękne, zwarte  siatki quad z geometrii NURBS lub dowolnych siatek MESH. W tej odsłonie programu ujawniły się zupełnie nowe procesy modelowania i udoskonalone zostało wiele znanych i niezawodnych funkcji. Poniżej znajduje się opis najważniejszych nowości.

SubD

Nowa rodzina kreatywnych narzędzi, idealnych dla projektantów, którzy muszą szybko budować kształty organiczne. SubD to zupełnie nowy typ geometrii tworzący w pełni edytowalne i  bardzo dokładne kształty. W przeciwieństwie do innych typów geometrii, SubD łączy w sobie dowolność i dokładność kształtów, jednocześnie umożliwiając ich szybką edycję.

Rhino.Inside.Revit

Rhino.Inside.Revit potrafi przenieść moc Rhino i Grasshoppera do ekosystemu Autodesk Revit®.

QuadRemesh

Bardzo szybkie tworzenie siatek quad z istniejących powierzchni, brył, siatek lub SubDs – idealne do renderingu, animacji, CFD, FEA (MES) i technik inżynierii odwrotnej.

Prezentacja i wizualizacja

W Rhino 7 udoskonalono narzędzia do prezentacji projektu, usprawniając proces renderowania. Ten sam wygląd, który otrzymuje się w poszczególnych rzutniach, może być renderowany bez żadnych zmian. Dodano obsługę materiałów PBR (Physically based rendering), polecenie slajdów warstw (LayerBook) i wiele innych…

Materialy PBR

Materiał typu PBR jest teraz obsługiwany i pozwala szybko osiągnąć znakomicie wyglądające wizualizacje.

Odszumianie renderingu (Denoiser)

Funkcje z rodziny Denoisers są w stanie renderować obrazy wysokiej jakości w ułamki sekund. Poza tym działają na wszystkich typach popularnych kart graficznych.

Materiały Samoświecące (Emissive)

W obecnej wersji da się tworzyć materiały samoświecące (Emissive) dla obiektów powszechnie spotykanych na przykład w elektronice użytkowej.

Efekt Opadania światła (Falloff)

Teraz możliwym jest określenie, w jaki sposób zmienia się natężenie światła wraz z jego przemieszczaniem się wgłąb sceny (Light Falloff).

Slajdy stanu Warstw (LayerBook)

Możliwość szybkiego przedstawiania pomysłów i wersji za pomocą LayerBook.

Gładkie przejścia między kolorami oraz Przezroczystość w kreskowaniu

Ważny krok w kierunku atrakcyjnych prezentacji 2D w zaledwie kilku krokach (Gradient and Transparent Hatches). Szczególnie użyteczne dla osób do tej pory używających oprogramowania do tworzenia grafiki wektorowej.

Ulepszenia w nowym Rhino 7

W Rhino 7 naprawiono wiele błędów i usprawniono ogólny sposób pracy. Warto wymienić między innymi: możliwość nazywania zbiorów selekcji (Named Selections), narzędzia do tworzenia form (Mold Making), jednoliniowe czcionki do grawerowania (Single-Line font for engraving) oraz ulepszona współpraca z zewnętrznymi formatami plików innych producentów…

Możliwość nazywania zbiorów selekcji

Named Selections szybko zapisuje i przywraca zestawy poprzednio zaznaczonych obiektów.

Narzędzia do tworzenia form

Obecnie, analiza potrafi przeprowadzić wstępne określenie kierunku kąta.

Fonty jednoliniowe

Poprawa szybkości i jakości grawerowania w CNC.

Wyświetlanie

Sposób wyświetlania w Rhino jest ciągle udoskonalany, tak aby zapewnić jak największą zgodność z nowoczesnym sprzętem graficznym. W Rhino 7 niektóre modele będą wyświetlać się znacznie szybciej zarówno na Windows jak i Macu. Poprawione zostały również niektóre tryby wyświetlania, aby były jeszcze bardziej atrakcyjne dla oka podczas pracy.

Dokumentacja

Modelowanie to tylko jedna z części całego procesu projektowania. Istnieje przecież potrzeba pokazania, jak zbudować to, co jest na ekranie. Proces tworzenia dokumentacji został w Rhino 7 w wielu częściach udoskonalony.  W obecnym wydaniu uwaga skupia się na bardziej bogatych graficznie narzędziach ilustracyjnych, takich jak przezroczystość i kreskowanie gradientowe…

Gładkie przejścia między kolorami oraz Przezroczystość w kreskowaniu.

Ważny krok w kierunku atrakcyjnych prezentacji 2D w zaledwie kilku krokach (Gradient and Transparent Hatches).

Zarządzanie układem arkusza

Pionowy panel ułatwia zarządzanie projektami z wieloma rzutami.

Udoskonalone pola tekstowe

Pola tekstowe są ciągami tekstowymi, które mogą być dynamicznie aktualizowane.

Nowości w module Grasshopper

Grasshopper wydaje się być obecny ostatnio wszędzie. Aż trudno czasami nadążyć (w innych aplikacjach można nawet zobaczyć jego kopie). W Rhino 7 dodanych zostało kilka nowych komponentów, ale też ułatwiono przekształcanie definicji w rasowe wtyczki (plugins).

Grasshopper Player

Możliwość zamiany swoich definicji na polecenia Rhino.

Wykrywanie kolizji

Dzięki tej funkcji szybko można znaleźć miejsce, w którym obiekty nakładają się na siebie w danej przestrzeni.

Uchwyty

Element obsadowy dla brakujących wtyczek.

Platforma rozbudowy programu

Rhino 7 wnosi istotne ulepszenia do darmowych zestawów SDK, z udoskonaleniami interfejsów programowania aplikacji (API), lepszą dokumentacją i kilkoma nowymi funkcjami, które poszerzają i pogłębiają podstawy platformy rozbudowy programu o nowe możliwości.

Menadżer Pakietów

Odkrywanie, instalacja i zarządzanie zasobami w postaci choćby dodatków do programu.

Biblioteki rhino3dm

Czytanie i zapisywanie plików Rhino 3dm z niemal każdego miejsca.

Rhino.Inside

Dostęp do Rhino i Grasshopper w innych aplikacjach systemu Windows.

Rhino.Inside.Revit

Możliwość uruchamiania Rhino i Grasshopper w środowisku oprogramowania Revit.

RhinoCommon

Dostępne darmowe API dla SubD, QuadRemesh,  materiałów PBR i wielu innych.

Pełna lista nowych poleceń

Pełna lista nowych poleceń w Rhino 7 dostępna jest na stronie producenta Nowe polecenia w Rhino 7 (eng).

Jeśli chcesz sprawdzić jakie nowe funkcje doszły w poprzedniej wersji programu ( Rhino 6) kliknij na ten link.